Zapraszamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Poniżej znajdują się przydatne przed wyjazdem informacje.

Jeśli nie znaleźliście poniżej odpowiedzi na nurtujące Was pytania zapraszamy do kontaktu 🙂

Biuro Nautica jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach  10:00 – 18:00.

tel.: 12 626 00 36, wew. 12, 797 025 124 

rezerwacje@nautica.pl


Jaka będzie pogoda w Chorwacji?

Średnie temperatury powietrza i wody:

Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Powietrze 14 15 17 19 22 26 27 29 27 23 18 15
Woda 13 14 14 15 17 21 24 25 24 21 18 15

Najlepszym terminem wyjazdu na chorwackie wybrzeże jest okres od początku czerwca do końca września. Temperatura powietrza w sezonie letnim sięga aż 38°C, podczas gdy temperatura powierzchni morza wynosi wtedy 26°C. Sam szczyt sezonu to sierpień, jednak dzięki długości i zróżnicowaniu chorwackiego wybrzeża, turyści szukający wypoczynku mogą spędzić wakacje w prawdziwych oazach spokoju. Czerwiec i wrzesień są idealnymi miesiącami na wakacje – poza sezonem pogoda jest stabilna, a morze ciepłe.

Aktualna pogoda na Hvarze – stacja meteo DOL


Jakie butle są u nas w bazie?

W bazie Stari Grad mamy butle DIN, stalowe, jednozaworowe. W sytuacjach nadzwyczajnych możliwe jest wypożyczenie butli 15 litrowej. Zawsze do potwierdzenia w bazie.


Jaka waluta jest w Chorwacji i gdzie najlepiej ją wymieniać?


W Chorwacji oficjalną walutą jest Kuna (HRK).
1 kuna = ok. 0,6 PLN
1 EUR=7,2 HRK
Choć kuny są oficjalną walutą Chorwacji, euro jest używane do rozliczeń za noclegi.

Do Chorwaci najlepiej zabrać ze sobą euro, którymi można także płacić za autostrady. Wymiany euro na kuny najlepiej dokonać w kantorach w Splicie (kantor w porcie promowym czynny od 6 rano do 23) lub w Starim Gradzie (na wyspie). Należy uważnie sprawdzać kurs i zwracać uwagę czy nie jest pobierana prowizja (wybieramy kantory no commision).
W większych miejscowościach na wyspie (Stari Grad, Hvar) są bankomaty. Jeśli musicie płacić walutą obcą, zalecane jest używanie mniejszych nominałów, gdyż może się zdarzyć, że przy wydawaniu reszty zostanie użyty niekorzystny przelicznik.

Zupełnie nieopłacalny jest zakup kun w kantorze w Polsce. Po pierwsze kuny rzadko są tu dostępne, a po drugie ich cena jest często zawyżona w stosunku do kantorów chorwackich. W Chorwaci można często zakupić kuny za złotówki.


Co ze sobą zabrać na urlop do Chorwacji?

Przygotowaliśmy check listę rzeczy, które należy zabrać ze sobą na wakacje, by urlop przebiegał gładko i przyjemnie.

  • dowód osobisty lub paszport – dotyczy również dzieci
  • buty – ze względu na kamieniste plaże i występujące w Adriatyku jeżowce
  • krem z filtrem
  • składany leżak lub mata
  • nakrycie głowy
  • kartę EKUZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
  • osoby nurkujące – certyfikat nurkowy
  • osoby, które zapisały się na podstawowy kurs nurkowania: ABC nurka czyli maskę, płetwy, fajkę

Jeśli czegoś zapomnicie – bez obaw – pomożemy w miarę naszych możliwości:)


Czy trzeba się ubezpieczać jadąc do Chorwacji?

Nasi Goście mają w cenie zakwaterowania ubezpieczenie w TUiR AXA obejmujące Koszty Ratownictwa, NNW oraz Koszty Leczenia – także w razie wypadku nurkowego. Czyli ubezpieczenie dotyczy osób wybierających zarezerwowanie zakwaterowania przez Nautica. Osoby rezerwujące tylko nurkowania lub kursy nurkowe mogą wykupić to ubezpieczenie (obejmujące również nurkowania rekreacyjne) w cenie 20 EUR/os/7 dni. W biurze Nautica lub na miejscu w bazie. Pamiętajcie, że osoby nurkujące powinny polisę ubezpieczeniową posiadać. Respektujemy inne ubezpieczenia, wykupione przez naszych Gości na własną rękę.

&nbsp

Więcej o ubezpieczeniu naszych Gości

Ogólne Warunki Ubezpieczenia AXA

&nbsp

Chorwacja i Polska podpisały porozumienie o pomocy medycznej, na podstawie którego turyści z naszego kraju mogą otrzymać bezpłatną podstawową pomoc lekarską (wypadki, nagłe zachorowania). Nie obejmuje jednak usług specjalistycznych i dodatkowych, a także leczenia w prywatnych ośrodkach opieki zdrowotnej. Warto zatem mieć dodatkową polisę ubezpieczeniową. Najlepiej mieć także EKUZ ((Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).


Jakie są koszty wyżywienia w Chorwacji?

Ceny żywności są mniej więcej o 1/3 wyższą niż w Polsce. Najtańsze zakupy można zrobić w supermarketach sieci Tommy, Studenac, Konzum. Najdroższe są miejscowości turystyczne, takie jak Hvar, sklepy położone przy plażach lub w centrum.

Przykładowe ceny: banany, arbuzy 10-12 kn, masło 12 kn, jajka 19 kn za 10 szt, chleb 10 kn, ser żółty 45-85 kn/kg, szynka 150 kn/kg, piwo 9-12 kn/puszka, wino 15-45 kn/0,75 l, cola 15 kn/2 l.

Sprawdźcie też: cenynaswiecie.pl


Samochodem czy samolotem do Chorwacji?

Najwygodniejsza opcja dla nurków z własnym sprzętem to dojazd własnym autem. Promy, pływające ze Splitu zabierają na pokład samochody osobowe i busy. Zapraszamy do działu dojazd Hvar lub dojazd Vis. Na podróż trzeba przeznaczyć 14 do 16 godzin, z przerwą na nocleg nad Balatonem lub w Plitvickich Jezerach. Kalkulator cen paliwa na trasie.

Samolotem można wybrać się z Warszawy do Splitu, lot trwa ok. 2,5 godziny. Ze Splitu promem można dostać się na wyspę. Szczegóły w dziale dojazd.


Czy można jechać z psem?

Aktualne szczepienia, mikroczip i paszport są bezwzględnie wymagane, choć sprawdzane tylko w sytuacji, gdy coś się stanie. Większość apartamentów nie przyjmuje psów i zawsze należy o to zapytać przed wyjazdem, nawet jeśli nasz ulubieniec to malutki york. Jednak dysponujemy apartamentami, w których pieski są mile widziane. Należy jednak liczyć się z dopłatą za pobyt ulubieńca.

W niektórych miejscach są plaże “za psa” czyli przeznaczone dla właścicieli i czworonogów. Konieczne jest w miejscowościach turystycznych prowadzenie psa na smyczy. U nas w bazie zazwyczaj rezyduje pies i wszelkie przyjazne psiaki są mile widziane w bazie. Na nurkowania jednak nie mogą popłynąć ze względu przede wszystkim na długi pobyt na morzu.


Czy można zabrać własny ponton, skuter, łódkę?

Na miejscu można wypożyczyć łódź z silnikiem, koszt to ok 200 do 400 HRK za godzinę. Nie są wymagane żadne dokumenty. Aby zabrać własną łódź, ponton lub skuter, których całkowita długość wynosi 2,5 m. lub więcej, albo moc silnika wynosi 5 lub więcej KW, konieczny jest zakup winiety. Kajaki są zwolnione z opłaty. Jeśli jednostka posiada silnik, potrzebny będzie patent uprawniający do kierowania nią.